Eminencjo Księże Biskupie,
Szanowni Wykładowcy naszego Seminarium,
Drodzy Alumni!
Miesiąc październik to czas, w którym wznosimy nasze, ciągle młode, serca i umysły w górę. Spoglądamy oczami naszego wnętrza w stronę Najwyższego, tak by coraz lepiej poznawać to wszystko co Jego dotyczy. Tak też jest i tego roku.
Dziękując wszystkim Wam za zeszłoroczny trud podejmowany w ramach naszego Seminarium, pragnę Was jednocześnie zaprosić w progi kolejnego roku formacyjnego!
Roku zupełnie wyjątkowego! Z jednej strony bowiem związanego z Rokiem Jubileuszowy 2025, który za niedługo rozpoczniemy w całym Kościele, z drugiej zaś z pierwszym jubileuszem naszego Seminarium. W przyszłym roku, 28 lipca będzie ono bowiem obchodziło swoje dziesięciolecie istnienia! To dla nas wszystkich wielką radość!
Pamiętamy, że Seminarium jest środowiskiem wzrastania ludzkich serc, tak by stawały się sercami kapłańskimi i pasterskimi, by były w sposób szczególny upodobnionymi do wzoru Serca Jezusowego. To jest naszym nadrzędnym celem. To jest motorem naszego codziennego wysiłku!
Witamy serdecznie naszych Alumnów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają swoją formację w Naszym Seminarium! Witamy także Studentów, którzy nie będąc klerykami, również postanowili podjąć studia teologiczne wraz z nami! Bardzo cieszymy się Waszą obecnością!
Drodzy Alumni!
Formacja w naszym Seminarium w obecnym kształcie odbywa się na kilku płaszczyznach. Pierwsza to formacja duchowa, którą odbywamy poprzez udział w Świętej Eucharystii, w adoracji Pana Jezusa, w słuchaniu konferencji ascetycznych, w regularnym korzystaniu z sakramentu pokuty oraz w prowadzeniu rozmów duchowych z wybranym kierownikiem duchownym. Ten pierwszy filar formacji pomoże nam zapatrzyć się w Chrystusa, który jest Najwyższym Kapłanem naszego wyznania.
Kolejna płaszczyzna, to ta intelektualna, skupiająca się na zdobywaniu wiedzy właściwej teologom oraz kapłanom. Zajęcia prowadzone w ramach naszych studiów są okupione często wielkim wysiłkiem Wykładowców, kapłanów tak ze Wspólnoty Katolickiego Kościoła Narodowego jak i Rzymskokatolickich oraz osób świeckich, którzy z całego serca i z ogromem zaangażowania przekazują Wam świętą wiedzę. Ta część formacji jest również bardzo ważna, bo pozwala nam jak niedoskonałej poznać naszego Zbawiciela oraz to wszystko co dotyczy kwestii świętej wiary. Nie wolno więc nam jej w żaden sposób lekceważyć. Niech wobec tego Studenci, Alumni świętej teologii podchodzą do kwestii studiów z wielką ofiarnością, nie szczędząc czasu i wysiłku – pamiętając, że ten poświęcony na studiowanie teologii, jest sam w sobie czasem modlitwy i adoracji nad tajemnicami wiary. Jest to też moralnym obowiązkiem, który obliguje każdego Kleryka w sumieniu a zaniedbanie jego wiąże się w sposób oczywisty z grzechem!
Kolejny element naszej formacji to płaszczyzna praktyczna. Ćwiczenia liturgiczne oraz muzyczne, które pomagają Klerykom coraz bardziej przybliżać się do ołtarza Chrystusowego. Dalej wymiar ludzki formacji. Polega on na tym, by doskonałej wypełniać swoje obowiązki stanu: ojca, męża… czy wreszcie obowiązki zawodowe – tak by wszystko przenikać Ewangelią Chrystusową. Innym przejawem tej formacji osobowej jest tworzenie Wspólnoty. Najpierw tej braci kleryckiej a potem Wspólnoty Kapłańskiej oraz parafialnej.
Drodzy Klerycy!
Przed nami więc bardzo bogaty rok formacyjny! Rozpoczniemy go już od pierwszej soboty października, zgodnie z planem naszych wykładów. Zaś 12 października uroczyście zainaugurujemy mszą świętą pontyfikalną sprawowaną przez naszego Pierwszego Biskupa, Jego Eminencję Księdza Biskupa Adama Rośka w Kaplicy Seminaryjnej w Miliczu. Kolejno w okolicach uroczystości Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, będzie miał miejsce uroczysty zjazd, podczas którego alumni II roku studiów przyjmą strój duchowny. Nasz zaś tegoroczny wyjazd seminaryjny odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, kiedy to gościć będziemy w parafii Księdza Profesora naszego Seminarium. Będzie to także czas dziękczynienia za 10cio lecie funkcjonowania naszego Seminarium.
Droga Rodzino Seminaryjna!
Dziś w naszych uszach brzmią słowa Chrystusowego wezwania: „Pójdź za Mną”. My w szczególny sposób to wezwanie podejmujemy! Przygotowujemy się, by iść za Chrystusem, nie tam gdzie kwitną ogrody wiary, ale by wraz z Nim, Dobrym Pasterzem pójść tam, gdzie pośród wybujałych cierni grzechu, zła i samotności szukać Jego zagubionych i poranionych owiec. By sami będąc w sercu Kościoła iść do tych, którzy pozostają na manowcach: by wyrwać ich z tego co pochodzi od złego i by im przekazać Dobrą Nowinę: „Bóg Cię kocha!”.
Niech w tym zadaniu przygotowania się, wspomaga nas swoim wstawiennictwem Matka Boża, Matka Dobrego Początku i wychowawczyni powołań kapłańskich.
ks. Marcin Dżuła
Rektor Wyższego Seminarium Duchowne Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce