„Zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica. Każde cierpienie ma sens, prowadzi do pełni życia. Jeżeli chcesz mnie naśladować to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź ze mną zbawiać świat, kolejny już wiek”.
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia najważniejszych świąt – Wielkiej Nocy. Jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w środę popielcową przyjęciem na nasze głowy popiołu, kiedy to kapłan wypowiada jedną z dwóch formuł – ” Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, a kończy w Wielki Czwartek przed mszą Wieczerzy Pańskiej. Wielki Post trwa 40 dni (nie wliczając niedziel), co ma swoje uzasadnienie biblijne – pamiątka czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni. Post ścisły obowiązuje w środę popielcową i wielki piątek. W liturgii od początku Wielkiego Postu aż do Wigilii Paschalnej aklamację „Alleluja” zastępuje się śpiewem antyfony
” Chwała Tobie, Królu wieków”, ” Chwała Tobie, Słowo Boże”. W trakcie liturgii nie jest wykonywany też hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne – kolor pokuty. Dniem w którym ten kolor nie obowiązuje jest IV niedziela Wielkiego Postu tak zwana niedziela radości oraz VI niedziela – Niedziela Palmowa. Od V niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zakrywane są krzyże, aż do zakończenia liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. W czasie Wielkiego Postu Kościół mówi nam o potrójnej drodze – modlitwa, post i jałmużna. Praktykując je, nie tylko pomagamy ludziom w trudnych sytuacjach, ale często odnajdujemy sens swojego, często pogmatwanego życia. W lepszym przeżyciu Wielkiego Postu mają nam pomóc nabożeństwa – droga krzyżowa, gorzkie żale oraz udział w rekolekcjach wielkopostnych.
„Nie bójcie się tracić czasu dla Boga” – mówił św. Jan Paweł II. Święci mówili, że czas Wielkiego Postu to najbardziej skutecznych duchowo okres roku liturgicznego.
” Miłości bez krzyża nie znajdziecie! A krzyża bez miłości nie uniesiecie!”
Życzę wszystkim, abyśmy z dużym zaangażowaniem przeżyli ten czas 40 dni, a tym samym przygotowali się do radosnego obchodu największych świąt naszej wiary – Zmartwychwstania Jezusa.
dk. Grzegorz Jurkiewicz